Rodzaje chust
Wyróżnić możemy chusty tkane wiązane, kółkowe, elastyczne oraz pouch tzw. kieszonki
Chusta tkana wiązana – jest to kilkumetrowy kawałek materiału (od 2-6m długości i ok. 70 cm szerokości) często po obu stronach zakończony skosem. Najczęściej jest to tkanina w 100 procentach bawełniana, ale są również chusty z różnymi domieszkami (o tym innym razem;) ) Chusta taka, jak sama nazwa wskazuje jest tkana, a sploty chust mogą być różne. Przedstawię tutaj te najbardziej popularne:
Splot skośno-krzyżowy –pochodzi od splotu skośnego. Chusty o tym splocie są najczęściej polecane dla początkujących. Takie chusty są bardzo wytrzymałe, nośne, dobrze pracujące w każdą stronę i idealnie dopasowujące się zarówno do noszącego jak i noszonego. Chusty skośno-krzyżowe są zazwyczaj w paski (tzw. pasiaki) lub jednokolorowe, ale zawsze lewa i prawa strona jest taka sama.
Splot prosty (płócienny) – potocznie zwane są pościelówkami, bo wyglądają i w dotyku przypominają poszewki na poduszki. W przeciwieństwie do skośno-krzyżowych chust, wzór jest tylko po jednej stronie. Dodatkowo chusty takie nie pracują po skosie, są cienkie, sztywne i trudne we współpracy, co na początku chusto przygody może zniechęcić niedoświadczonego rodzica.
Splot diagonalny (inaczej skośny) – na powierzchni chusty tkanej w ten sposób widać charakterystyczne skośne rzędy. Takie chusty posiadają prawą i lewą stronę, które różnią się od siebie. Chusty tkane tym splotem są troszkę bardziej sztywne i nie pracują tak fajnie jak skośno-krzyżowe.
Splot diamentowy – pochodzi od splotu skośnego. Cechą charakterystyczną chust o takim splocie są romby, przypominające diamenty, które tworzą się na wierzchu tkaniny. Chusty takie są przyjemne dla motającego, ładnie wyglądają i dobrze się układają.
Splot żakardowy – jest splotem kombinowanym. Splot ten umożliwia tworzenie na chustach dowolnych wzorów o nieregularnych kształtach (ale nie jest to wzór drukowany) Chusty takie trochę inaczej pracują jak skośno-krzyżowe, ze względu na niejednolitą fakturę. Obie strony chust są inne – druga jest negatywem pierwszej.
Splot jodełkowy (skośny łamany) – splot w którym skos prawy zmienia się w regularnych odstępach na skos lewy, co daje bardzo fajny efekt wizualny. Chusty w takim splocie są równie przyjemne we współpracy podobnie jak skośno-krzyżowe.
Chusta kółkowa – długość takiej chusty waha się miedzy 1,7 a 2,3 m. Może być wykonana z takich samych materiałów jak chusty długie wiązane. Różnią się sposobem wykończenia. Kółkowa, jak sama nazwa wskazuje, wykończona jest z jednej strony dwoma kółkami. Wśród chust kółkowych wyróżnić możemy dwa typy: z ramieniem prostym oraz zakładkowym (ramię – część chusty obejmującej kółka).
Ramię proste – powstaje wtedy, kiedy przewleka się tkaninę przez kółka i zszywa ją po drugiej stronie w taki sposób, że tworzy się wolna przestrzeń, w której kółka mogą się swobodnie poruszać, a tkanina bez przeszkód się na nich rozkłada.
Ramię zakładkowe – różni się od ramienia prostego tym, że w części chusty obejmującej kółka znajdują się zakładki. Z powodu dodatkowych szwów chusta nie rozkłada się na kółkach, lecz ma stałą szerokość, przez co kółka nie mają swobody ruchu.
Chusta elastyczna – chusta wykonana z dzianiny bawełnianej z dodatkiem elastanu, dzięki czemu jest rozciągliwa. Chusta taka zazwyczaj jednokolorowa lub z nadrukowanym w jednym miejscu wzorem.
Pouch – chustę stanowi pas materiału zszyty na krótszych brzegach tak, że tworzy okrąg. Po złożeniu wzdłuż na pół powstaje obszerna „kieszonka”, którą zakładamy na ukos przez ramię. Przy swej prostocie bardzo funkcjonalna i praktyczna.
To chyba tyle 😉 Dodam jeszcze tylko, że na jakość chusty wpływa jeszcze wiele innych czynników tj. gramatura, gęstość splotu, jakość przędzy itd. Więc nawet jeśli weźmiemy grono chust o jednym splocie, to mimo wszystko w sposób znaczący mogą się one od siebie różnić 🙂